Društvo Rast Ljutomer je bilo ustanovljeno leta 2014, na pobudo in z veliko mero požrtvovalnosti ge. Nelice Petek, ki je bila tudi prva predsednica društva Rast Ljutomer.
Prvi občni zbor je bil izveden 10. oktobra 2017. Na občnem zboru je bil sprejet statut društva Rast Ljutomer. V skrajšani obliki je objavljen tudi tukaj.
RAST- društvo za povezovanje in samooskrbo Ljutomer (v nadaljnjem besedilu društvo) je humanitarno, prostovoljno, samostojno in nepridobitno združenje fizičnih oseb, ki deluje na področju socialnega, psihosocialnega in zdravstvenega varstva ranljivih skupin v lokalnem okolju in širše. Namenjeno je izboljšanju socialnega položaja, lajšanju socialnih in psihosocialnih stisk in težav, ohranjanju in nadgrajevanju pridobljenih veščin in spretnosti, ustvarjanju možnosti za čimbolj kakovostno in samostojno življenje oseb s posebnimi potrebami (zaposlovanje z osnovno dejavnostjo “ekološka pridelava hrane”).
Društvo je pravna oseba zasebnega prava. Zastopa ga predsednik društva, v njegovi odsotnosti pa podpredsednik društva.
Sedež društva je v Ljutomeru.
Ime društva: RAST – društvo za povezovanje in samooskrbo Ljutomer.
Skrajšano ime društva je: Društvo RAST Ljutomer.
Sedež društva: Cvetka Golarja ulica 6, 9240 Ljutomer.
Društvo ima svoj znak (logotip) in pečat.
Logotip je z zelenim napisom, večje črke imena društva – RAST, T je v obliki rastline.
Pečat društva je okrogel, z napisom (imenom in sedežem društva). V sredini je znak društva, okrog pa napis Društvo Rast Ljutomer in naslov: Cvetka Golarja ulica 6, 9240 Ljutomer
Društvo deluje na območju občin: Ljutomer, Križevci, Veržej in Razkrižje, povezuje in sodeluje pa lahko tudi z drugimi sorodnimi društvi v Sloveniji in z mednarodnimi društvi v tujini in povezovanje z vzgojno–izobraževalnimi ustanovami na področju naštetih občin in širše. Za uresničevanje skupnih ciljev in nalog se lahko društvo združi na podlagi civilne pobude v zvezo. Sklep o združitvi v zvezo sprejme občni zbor društva.
Osnovni namen društva je razvijati, opravljati in vzpodbujati:
- Povezovanje ljudi in institucij v dejavnostih za uresničevanje temeljnih nalog društva: zagotavljanje večje družbene vključenosti ranljivih skupin in omogočanje zaposlovanja oseb s posebnimi potrebami oz. invalidnih oseb, ki imajo pravico zaposliti se v zaščitenih zaposlitvah.
- Razvoj programske mreže v lokalni skupnosti, ki bo omogočala osebam z različnimi razvojnimi težavami in ranljivim skupinam razvoj poklicne in družbene vključenosti, v smislu izenačevanja možnosti za življenje in delo.
- Organiziranje in aktiviranje članstva in javnosti za izvedbo posameznih dejavnosti v korist oseb s posebnimi potrebami za razvoj modelov samooskrbe ter zdravih življenjskih navad.
- Vzpostavljanje pogojev za čim bolj samostojno in neodvisno življenje ranljivih skupin z razvojem modelov samooskrbe in povezovanja.
- Sodelovanje pri spremljanju, proučevanju in raziskovanju problematike ranljivih družbenih skupin in oblikovanje predlogov za ustrezne rešitve.
- Seznanjanje splošne in strokovne javnosti s problemi ranljivih družbenih skupin in večanju občutljivosti za njihove potrebe.
- Svetovanje pri uveljavljanju njihovih pravnih pravic, uveljavljanje socialne pravičnosti in enakih možnosti.
- Izmenjavo izkušenj na nacionalnem in mednarodnem nivoju pri reševanju te problematike.
- Sodelovanje, priprava in izvajanje programov izobraževanja in usposabljanje za izvajanje programskih nalog.
- Sodelovanje z upravnimi organi, strokovnimi ustanovami s področja zdravstva, sociale, izobraževanja in zaposlovanja, ki so pristojne za izobraževanje in dvig kvalitete življenja. Izvajanje dejavnosti, ki predstavljajo dopolnitev dejavnosti socialnega in zdravstvenega varstva.
- Oblikovanje predlogov za priznanje, nagrade in pohvale za izjemne prispevke za izboljšanje kvalitete življenja teh skupin.
- Za dosego programskih ciljev društva lahko društvo ustanovi zavod oz. organizacijo v skladu s pravnim redom Republike Slovenije. Osnovni namen ustanovitve zavoda ali podobne organizacije je omogočiti osebam z različnimi posebnimi potrebami in delovne pogoje ter varno in samostojno življenje pod okriljem zavoda.
- Dejavnost društva je humanitarna in javna.
- Javnost dela društva se uresničuje, s tem, da nudi pomoč vsem pomoči potrebnim, ne glede na to ali so njihovi člani, v svojo dejavnost pa vključuje tudi družinske člane in druge prostovoljce.
- Društvo opravlja svojo dejavnost s prostovoljci, ki opravljajo delo po svobodni odločitvi, brez plačila in tudi večina izvajalcev programov in storitev je prostovoljcev.
- Delujemo z namenom razvoja filantropije, partnerskega sodelovanja, povezovanja ter razvoja nevladnih organizacij na območju Pomurske regije.
- Delujemo na področju izobraževanja oseb s posebnimi potrebami z namenom ohranjanja pridobljenih znanj, veščin in spretnosti ter pomoč pri pridobivanju dodatnih veščin, ki povečajo zaposlitvene možnosti
- Spodbujamo sodelovanje in vzajemno pomoč med posamezniki, prilagajanje interesom in zmožnostim posameznikov.
- Izmenjujemo potrebe in izkušnje z lokalno skupnostjo.
- Urejamo učno okolje – učilnica na prostem, ureditev učne kuhinje, nabava potrebnega materiala in opreme.